Përmbledhja javore, 20 – 27 nëntor 2022

Policia e Shtetit, në një javë!

✅ Punë profesionale policore, 24/7, në çdo skaj të vendit, për të parandaluar, evidentuar dhe goditur fenomenet kriminale.

✅ Angazhim maksimal, me të gjitha kapacitetet njerëzore dhe logjistike, në operacionet e kërkim-shpëtimit, për t’iu ardhur në ndihmë qytetarëve, si dhe për monitorimin e akseve rrugore, gjatë situatave të krijuara si pasojë e reshjeve të shumta, në disa qarqe të vendit.

✅21 operacione policore dhe 1 megaoperacion, të finalizuara nga strukturat e Policisë së Shtetit, për goditjen e veprimtarive të ndryshme kriminale që bien ndesh me ligjin dhe që cënojnë rendin dhe sigurinë publike.

✅ Gjatë kësaj jave, janë sekuestruar qindra kilogramë kokainë, sasi kanabisi e heroine, 9 armë zjarri, 2 armë gjahu, tritol, kapsolla detonatore, rreth 100 000 euro, pasuri e sende të tjera me vlerë, të dyshuara me burime kriminale.

✅ Gjithashtu, janë vënë në pranga 128 autorë të dyshuar për vepra të ndryshme penale.

✅ Janë lokalizuar dhe kapur 27 persona në kërkim, nga të cilët 24 në kërkim kombëtar dhe 3 në kërkim ndërkombëtar, për vepra të ndryshme penale.

✅ Operacionet “Vendndodhja” dhe “Member”, në Krujë dhe në Vlorë, u finalizuan me arrestimin e 2 shtetasve të kërkuar ndërkombëtarisht, për veprimtari kriminale në fushën e vjedhjeve dhe narkotikëve.

✅ Megaoperacioni policor antidrogë “Konsistenca”, i zhvilluar nga Policia e Shtetit, në bashkëpunim me SPAK, Policinë malazeze dhe agjencitë e tjera ligjzbatuese, u finalizua falë një konspiracioni të plotë dhe angazhimit profesional të efektivëve të Policisë së Shtetit. Qindra kg kokainë, armë zjarri dhe para nga burime kriminale, u gjetën e u sekuestruan, si dhe 10 shtetas u vunë në pranga.

✅ Si rezultat i operacionit “Katrori”, pjesë e hetimeve në kuadër të megaoperacionit antidrogë “Konsistenca”, u parandalua një ngjarje e mundshme kriminale.

✅ Ndërhyrja e menjëhershme dhe profesionale e Policisë, parandaloi një ngjarje të mundshme kriminale, në familje, në Pukë. U vu në pranga një 34-vjeçar i përfshirë në konflikt, i cili mbante në banesë, pa leje, një armë zjarri pushkë me fishekë në fole, gati për qitje.

✅ Operacionet “Delikti” dhe “Next”, në Manzë dhe në Elbasan, vunë në pranga 2 shtetas dhe sekuestruan 2 armë zjarri e municion luftarak.

✅ Operacioni “Ndëshkimi”, në Lezhë, u finalizua me vënien në pranga të 3 shtetasve, të cilëve iu gjetën në një banesë, dhjetëra doza kokaine, të gatshme për shitje, lëndë plasëse dhe sende të tjera të kundërligjshme.

✅ Operacioni “Përsëritësi” bëri të mundur zbardhjen e disa vjedhjeve me dhunë dhe me armë, të ndodhura gjatë muajve të fundit, në qarkun e Shkodrës. U arrestua një 39-vjeçar me precedent të theksuar kriminal brenda dhe jashtë vendit.

✅ Po në fushën e vjedhjeve, operacionet “Property” dhe “Serial”, në Vlorë dhe në Lezhë, bënë të mundur zbardhjen e dhjetëra rasteve të vjedhjeve në ambiente të ndryshme, si dhe arrestimin e 4 shtetasve, përsëritës të këtij krimi.

✅ Operacioni “Bridge”, në Krujë, u finalizua me sekuestrimin e rreth 3 kg kanabis, dhe me arrestimin në flagrancë të 23-vjeçarit që qarkullonte me këtë sasi lënde narkotike në automjet.

✅ Operacioni “Vakumi”, në Korçë, rezultoi me vënien në pranga të një 29-vjeçari që shpërndante doza kanabisi dhe heroine.

✅ Gjatë operacionit “Fraud”, në Tiranë, u mundësua evidentimi dhe goditja e një rasti tjetër të veprimtarive kriminale nëpërmjet një call center-i. U arrestuan 6 shtetas, njëri prej tyre administratori i call center-it dhe u sekuestruan një sërë pajisjesh kompjuterike që i shërbenin këtij aktiviteti.

✅ Operacionet “Perimetri 201”, “Road Guard 50” dhe “Drini i Zi”, u finalizuan nga dvkm-të në Korçë, Gjirokastër dhe Kukës, dhe çuan në pranga 3 shtetas, për transportim të emigrantëve, kundrejt fitimit, për kalim të paligjshëm të kufirit.

✅ Operacioni “Midnight”, nga DVP Korçë, rezultoi me arrestimin e 3 shtetasve të implikuar në transportimin e 13 emigrantëve, kundrejt pagesës, për kalim të paligjshëm të kufirit.

✅ Dhjetëra raste të organizimit të kundërligjshëm të lojërave të fatit, të goditura në të gjithë qarqet e vendit. 3 shtetas në pranga dhe 10 të tjerë nën hetim, për këtë paligjshmëri.

✅ Në vijim të angazhimit nga strukturat e Policisë, në bashkëpunim me agjencitë e tjera shtetërore, janë goditur 13 raste të krimeve mjedisore, 13 raste të vjedhjes së energjisë elektrike dhe janë trajtuar ligjërisht 26 raste të dhunës në familje.

✅ Gjatë kësaj jave janë pezulluar në total 536 leje drejtimi, nga të cilat: 460 për qarkullim me shpejtësi mbi normat e lejuara, 51 për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit apo në gjendje të dehur dhe 25 për shkelje të tjera të Kodit Rrugor.

✅ Janë arrestuar 34 drejtues mjetesh, nga këta: 26 për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe 8 për drejtim mjeti pa leje drejtimi.

✅ Angazhim dhe përkushtim nga shërbimet e Policisë Kufitare, në të gjitha pkk-të e vendit dhe në kufijtë të gjelbër e blu, për të parandaluar dhe goditur paligjshmëritë e krimet kufitare.

✅ Në Rinas, u godit tentativa për të kontrabanduar aksesorë floriri dhe 14 ora dore të markave të shtrenjta, të dyshuara të përfituara nga aktivitete kriminale, si dhe mosdeklarimi në kufi i 14 000 paundëve. Në pranga një 42-vjeçar, në hetim një shtetase tjetër.

✅ Janë sekuestruar rreth 32 000 euro të tjera, të padeklaruara, në PKK Muriqan dhe në Kapshticë. 2 shtetas në hetim, për përcaktimin e burimit të shumave të parave.

✅ Janë goditur 12 raste të tentativës për kalim të paligjshëm të kufirit dhe të dhënies ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit.

✅ Gjithashtu, në të gjitha pkk-të e vendit, janë goditur: 2 raste të “Trafikimi i narkotikëve”, 2 raste të “Mosdeklarimi në kufi i të hollave dhe i sendeve me vlerë”, 1 rast i “Kontrabandës me mallra të licencuara”, 1 rast i “Vjedhja” dhe 4 raste të “Falsifikimi i dokumenteve”.

Angazhim maksimal nga shërbimet e Policisë, për t’iu ofruar qytetarëve një shërbim sa më cilësor, si dhe për të garantuar, në bashkëpunim me oficerët e sigurisë dhe stafet pedagogjike, vijimin e procesit mësimor sa më të sigurtë.

Ftojmë qytetarët që të denoncojnë në Komisariatin Dixhital dhe në numrin pa pagesë 112, çdo rast të paligjshmërisë, duke iu garantuar anonimat të plotë, reagim të menjëhershëm dhe të paanshëm.

https://youtu.be/t1zGaMj0hho