Durrës – Vijojnë operacionet kundër krimeve mjedisore. Procedohen penalisht 3 shtetas, për veprat penale “Pushtim toke” dhe “Ndotja e ajrit”.

Arrestohet në flagrancë 1 shtetas si dhe procedohen penalisht 2 të tjerë për veprën penale ” Dhunë në familje”.

Gjithashtu ndalohet një 30- vjeçar, i shpallur në kërkim kombëtar.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Krujë, proceduan penalisht shtetasin R. F., banues në Ishëm, pasi prej disa kohësh përdor një sipërfaqe toke në pronësi të shtetasit N. S., banues në Thumanë, Krujë.

Nga specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Shijak, u proceduan penalisht për veprën penale “Ndotja e ajrit”, shtetasit G. K., 48 vjeç dhe H. M., 28 vjeç, banues në Durrës dhe Maminas, pasi u konstatuan në mënyrë flagrante nga shërbimet e Policisë, duke hedhur inerte në fshatin Maminas.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Durrës, arrestuan në flagrancë shtetasin F. Gj., pasi ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj kunatës së tij.

Gjithashtu u proceduan penalisht shtetaset Y. Gj., dhe A. Gj., (kunata), pasi kanë ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike me njëra-tjetrën.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Durrës, në vijim të punës për kapjen e personave në kërkim dhe vënien e tyre para përgjegjësisë penale, ndaluan shtetasin G. Sh., 30 vjeç, sepse Gjykata e Shkallës së Parë Durrës, e ka dënuar me 3 muaj burg për veprën penale “Shkatërrim prone me dashje kryer në bashkëpunim”.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë së Rrethit Durrës dhe Krujë, për veprime të mëtejshme.