Tiranë, kapet dhe ndalohet një shtetas në lidhje me ngjarjen në aeroportin e Rinasit

Policia e Shtetit
Në vijim të veprimeve të kryera nga një grup i posaçëm hetimor për zbardhjen e ngjarjes së datës 09.04.2019 në aeroportin e Rinasit, informojmë se është kapur dhe ndalur shtetasi R.H., 50 vjeç, lindur e banues në Pejë, i dyshuar si një prej autorëve të kësaj ngjarjejeMaterialet procedurale i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda Tiranë, për veprën penale “Vjedhja me armë e kryer në bashkëpunim, në kuadër të grupit të strukturuar kriminal”, “Mbajtja pa leje e municioneve luftarake”, “Vrasja e punonjësve të policisë, e kryer në bashkëpunim e mbetur në tentativë”, parashikuar nga nenet 140 e 25 dhe 333/a,” 279, 79 b dhe 278 C, të Kodit Penal