DVP Lezhë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli”. Goditen 4 raste të tjera në fushën e narkotikëve

DVP Lezhë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli”. Goditen 4 raste të tjera në fushën e narkotikëve.

✅Kishte përshtatur lokalin e tij, në fshatin Gjormë, për përdorim dhe për shitje të lëndëve narkotike, arrestohet në flagrancë 29-vjeçari.

Në pranga dhe një 50-vjeçar që theu masën e sigurisë “Arrest në shtëpi” dhe u kap në këtë lokal, me doza kokaine, me vete.

✅Për 3 raste të tjera janë proceduar në gjendje të lirë 3 të rinj që posedonin në automjete, doza cannabisi, dyshohet me qëllim shitjen.

Sekuestrohen sasi lëndësh narkotike kokainë dhe cannabis sativa, të ndara në doza.

Si rezultat i veprimeve intensive operacionale të kryera në kuadër të megaoperacionit policor mbarëkombëtar, antidrogë, të koduar “Tempulli”, specialistët e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve të Drejtorisë Vendore të Policisë Lezhë në bashkëpunim me Komisariatet e Policisë Lezhë dhe Kurbin, referuar informacioneve të siguruara nga inteligjenca policore, kanë konstatuar dhe goditur 4 raste të tjera në këtë fushë.

-Në Gjormë, Kurbin, nga kontrollet e kryera në lokalin e shtetasit F. Gj., shërbimet e Policisë konstatuan se ky ambient ishte përshtatur për përdorimin dhe shitjen e lëndëve narkotike. Në vijim, u kap në flagrancë në këtë lokal, me doza kokaine me vete, shtetasi G. Z., i cili nga verifikimet e mëtejshme rezultoi se kishte thyer masën e sigurisë “Arrest në shtëpi”, të caktuar nga Gjykata, për armëmbajtje pa leje dhe kanosje. Në përfundim të veprimeve procedurale për rastin, u vunë në pranga shtetasit F. Gj., 29 vjeç, banues në Kurbin dhe G. Z., 50 vjeç, banues në Lezhë, si dhe u sekuestrua në cilësinë e provës materiale, sasia e lëndës së dyshuar narkotike, kokainë.

-Për 3 raste të tjera, u referuan materialet procedurale në Prokurori ku nisi procedimi në gjendje të lirë për shtetasit V. Z., 21 vjeç, A. D., 22 vjeç dhe A. Gj., 22 vjeç, të tre banues në Lezhë, pasi nga kontrollet në automjetet me të cilat lëviznin, shërbimet e Policisë gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale, sasi të lëndës të dyshuar narkotike cannabis sativa, të ndara në doza, të gatshme për shitje.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Lezhë, për veprime të mëtejshme.