Gjirokastër – Finalizohet operacioni policor i koduar “Sopoti”.

Vijon puna për kontrollin e territorit, me qëllim parandalimin, evidentimin dhe goditjen e kultivimit të bimëve narkotike.

 

Finalizohet operacioni policor i koduar “Sopoti”.

 

Operacioni nga D.V.P. Gjirokastër në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Gjirokastër.

 

Arrestohen në flagrancë 5 shtetas nga Lazarati. Gjatë kontrollit në oborret e banesave të tyre u konstatuan të mbjella nga 10 deri 15 bimë të dyshuara narkotike.

 

Në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve, në vijim të kontrollit të pandërprerë të territorit, gjithashtu mbi bazën e informacioneve të siguruara në rrugë operative, në oborret e 5 banesave u konstatuan të kultivuara bimë të dyshuara narkotike, shërbimet e Policisë ushtruan kontroll.

 

Si rezultat i operacionit u arrestuan në flagrancë shtetasit:

 

B.A., 65 vjeç, banues në fshatin Lazarat;

 

S.A., 40 vjeç, banues në Sarandë;

 

M.K., 69 vjeç, banues në fshatin Lazarat;

 

H.N., 46 vjeçe, banuese në fshatin Lazarat;

 

B.N., 36 vjeçe, banuese në fshatin Lazarat.

 

Materialet në ngarkim të tyre i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Gjirokastër për veprën penale “Kultivim i bimëve narkotike”, parashikuar nga neni 284 i Kodit Penal.