Policia Rrugore e Fierit, kontrolle intensive në të gjithë qarkun

Policia Rrugore e Fierit

Kontrolle intensive në të gjithë qarkun duke përdorur radarë, dragerat, kamerat dhe makinat inteligjente, për të evidentuar dhe ndëshkuar shkelësit e Kodit Rrugor, që bëhen rrezik potencial për përfshirje në ngjarje rrugore.

Kontrollet intensive, me qëllimin e vetëm, parandalimin e ngjarjeve rrugore me pasoja për jetën dhe shëndetin e përdoruesve të rrugës.

✅Gjatë javës që lamë pas, si rezultat i këtyre kontrolleve, janë arrestuar në flagrancë 7 drejtues mjetesh për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe 1 drejtues për drejtim mjeti pa leje drejtimi.

✅Gjithashtu gjatë kontrolleve janë ndëshkuar për përdorim të celularit gjatë drejtimit të automjetit, 176 drejtues.

✅Janë ndëshkuar 378 drejtues mjetesh për parakalime të gabura.

✅324 drejtues mjetesh janë ndëshkuar për mosvendosje të rripit të sigurimit.

✅19 drejtues janë ndëshkuar për mosvendosje të kaskës mbrojtëse.

✅989 drejtues janë ndëshkuar për shpejtësi tej normave të lejuara.

Policia e Rrugore e Fierit apelon për të gjithë përdoruesit e rrugës, që të zbatojnë me rigorozitet rregullat e qarkullimit rrugor, të moderojnë shpejtësinë, të vendosin rripin e sigurimit, të mos përdorin celularin gjatë drejtimit të mjetit dhe të mos kryejnë parakalime të gabuara.