DVP Shkodër/Vihen në pranga 2 shtetas, procedohet në gjendje të lirë 1 tjetër

DVP Shkodër/Vihen në pranga 2 shtetas, procedohet në gjendje të lirë 1 tjetër

Specialistët për Hetimin e Krimeve të DVP Shkodër ndaluan shtetasin M. Gj., 37 vjeç, banues në fshatin Kalivaç, Lezhë, pasi Gjykata e Pukës i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Vrasja me dashje”, “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit”, dhe “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”. 37-vjeçari akuzohet se më datë 27.09.2022, në fshatin Kurthpulë, Pukë, ka vrarë me armë zjarri, shtetasin P. K., për shkak të mosmarrëveshjeve ndërmjet tij dhe viktimës, të cilët dyshohet se kanë qenë bashkëpunëtorë për kultivim të bimëve narkotike.

Shërbimet e PKK Muriqan, në dalje të RSh-së, ndaluan shtetasin e shpallur në kërkim nga DVP Vlorë, për veprën penale “Përdorimi me keqdashje i thirrjeve telefonike”, N. Q., 48 vjeç, banues në Torovicë, Lezhë. Veprimet e tjera procedurale për këtë shtetas do të kryhen nga DVP Vlorë.

Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Shkodër referuan materialet në Prokurori ku nisi procedimi në gjendje të lirë për shtetasin L. M., 60 vjeç, banues në lagjen “Ahmet Haxhija”, pasi dyshohet se ka ushtruar dhunë ndaj bashkëshortes së tij.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Shkodër, për veprime të mëtejshme.